Očakávania od fungovania či správy sociálnych sietí sú často mylné. Nie raz som sa stretla s tým, že klient očakával jednorázovú aktivitu, ktorá jeho sociálne siete vystrelí na samý vrch Olympu. Pozrime sa preto, čo od sociálnych sietí môžeme, ale aj nemôžeme očakávať a ako k nim pristupovať.


Na čo sú dobré sociálne siete?

Je samozrejmé, že každý kto podniká, chce byť videný. Pretože keď o vás potenciálny zákazník nevie, nemôže predsa od vás ani nič nakúpiť.

Cieľom sociálnych sietí je hlavne zvyšovanie povedomia o vašej firme, produkte či službe na trhu. Sú tak výborným priestorom na zviditeľnenie sa, propagáciu či na posilnenie už existujúcej pozície. Vaše podnikanie si tak vďaka nim môže ďalej budovať imidž, komunikovať svoje myšlienky, ale tiež získavať prehľad o potrebách zákazníkov.

Sociálne siete sa tak stávajú vašou reklamnou plochou, ktorá vás bude stáť menej ako reklama v tlači či telke. Viete vďaka nim lepšie osloviť potenciálnych zákazníkov a naďalej s nimi ostať v kontakte. Či sa o to aspoň snažiť.

Doteraz stále platí, že ľudia na sociálne siete nechodia s cieľom nakúpiť.* Treba preto prispôsobiť očakávania, čo vám investície do nich môžu priniesť. Ani televízor si večer nepúšťate, lebo chcete nakupovať, a pritom je tam reklamy viac ako jeden človek unesie. Rovnako to funguje aj so sociálnymi sieťami, a preto by bola škoda ich nevyužiť.

* Ešte väčšia podpora predaja je v súčasnosti veľkým trendom, čo možno vidieť na funkciách ako obchod na FB či označovanie produktov na IG.


Ktoré sociálne siete sú pre vaše podnikanie najvhodnejšie?

Buďte tam, kde je vaša cieľová skupina, váš ideálny zákazník. Nemusíte byť bezpodmienečne na Facebooku, Instagrame, Youtube, LinkedIne, TikToku, Twitteri… Je v poriadku, ak budete svoju firmu či produkt promovať iba na 1 či 2 sociálnych sieťach. Nezabúdajte však, že pre malé podniky sú sociálne siete základným marketingovým nástrojom.

Facebook je v súčasnosti je najefektívnejším marketingovým kanálom, kde v prípade potreby môžete cieliť svoju reklamu na užívateľov podľa veku, pohlavia, lokality, záujmov alebo iných demografických ukazovateľov.

V tesnom závese za Facebookom sa nachádza Instagram. Ten využíva hlavne mladšie publikom do 35 rokov. Je preto dôležité zamyslieť sa, či vám aktivita práve na tejto platforme prinesie želaný výsledok. Ak sa pre Instagram rozhodnete, majte na pamäti, že je vysoko vizuálny. Pokiaľ predávate niečo, čo je oku lahodiace, je to miesto práve pre vás. No aj v prípade, že tomu tak nie je, nie je na škodu profil na Instagrame mať.


Ako zistíte, kto je vaša cieľová skupina?

Ako už bolo spomenuté, vaša cieľová skupina je vlastne váš ideálny zákazník. Zamyslite sa nad tým, ako asi trávi svoj čas na sociálnych sieťach – čo lajkuje, čo komentuje, čo zdieľa? Definujte si jeho záujmy, demografiu, motivácie, ciele a správanie.

Možno zistíte, že máte viacero ideálnych zákazníkov. Zamyslite sa preto nad rôznymi druhmi obsahu, ktorý pre nich budete na sociálnych sieťach zdieľať.


sociálne siete

Aký obsah publikovať na sociálnych sieťach?

Ak chcete na sociálnych sieťach budovať svoju značku, zabudnite na selfiečka, pózy pri aute či zátišia s koláčmi a kávou (ak ich samozrejme nepredávate).

Prinášajte obsah, ktorý hovorí o vašej firme, produkte či službe, o ich príbehu. Pokiaľ sami texty nepíšete, nebojte sa zdieľať tematické a hodnotné články, ktoré napísal niekto iný. Nevynechajte zábavné príspevky, no nezabúdajte na užitočné rady. Dôležité sú samozrejme predajné posty, ktoré by mali tvoriť asi 20% – 25% obsahu, ktorý prinášate. Reagujte na aktuálnu situáciu, využite momentálne sviatky či dni tematicky príbuzné vášmu podnikaniu. Zaujmite zákulisnými informáciami.

Náročné na čas, no zároveň veľmi efektívne a dôležité je budovanie si vzťahu so svojimi fanúšikmi či potenciálnymi zákazníkmi. Dosiahnete to tak, že vám budú dôverovať. Preto rovnako ako v reálnom živote, tak aj na sociálnych sieťach musíte ukázať, že vám na nich záleží.

Odpovedajte na ich správy či komentáre do 24 hodín. Prinášajte rôzne tipy, ktoré sú vhodné na ďalšie zdieľanie. Venujte svojim fanúšikom výhodné zľavy či kupóny. Interagujte s nimi a pýtajte sa rôzne otázky napríklad o vašich produktoch. Prezdieľajte fotky či hodnotenia, ktoré vám ľudia poskytnú.


Kvalitný obsah je základ!

Sledovali by ste samých seba? Zabudnite na nekvalitné fotky odfotené vašou kalkulačkou a prehnané 15 filtrami. Namiesto toho investujte do kvalitných fotiek, videa či textu. Nezabudnite ani na grafickú či farebnú identitu vašej značky či logo a využívajte ich na vašich sociálnych sieťach bez výnimky. Konzistentnosť a rozoznateľnosť sú kľúčovými faktormi naprieč sieťami.

Dajte si záležať na popise v príspevkoch. Mali by niesť konkrétny odkaz. Vyvarujte sa textom tipu: Dnes krásne svieti slnko, pokiaľ z tejto vety nechcete premostiť na podstatu veci.

Ideálne je pripraviť si plán na mesiac dopredu, no stačia aj 2 týždne. Dôležité je mať krátkodobú, ale aj dlhodobú predstavu o tom, čo budete na sociálnych sieťach publikovať. Zachovajte konzistentnosť a nebojte sa svoj plán priebežne upravovať.


Pozrite sa na zúbok konkurencii

Ak v niektorých predchádzajúcich bodoch stagnujete alebo máme málo nápadov, zamyslite sa nad svojou konkurenciou. Navštívte jej sociálne siete a zamyslite sa nad jej príspevkami (posty), celkovým vzhľadom (feed), základnými údajmi (bio).


Stanovte si ciele, merajte ich a optimalizujte

Aby vaša stratégia na sociálnych sieťach mala vôbec zmysel, zadefinujte si ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Môže nimi byť napríklad zvýšenie miery zapojenia publika (komentáre a zdieľania), návštevnosti na webe (preklik cez link) či povedomia o značke (dosah).

Vyvarujte sa však cieľom ako je zvyšovanie počtu followerov či lajkov na poste. Nezabúdajte tiež, že vaším hlavným cieľom na sociálnych sieťach nemôže byť veľa objednávok. Človek, ktorý vás nepozná od vás asi ťažko nakúpi. Skúste sa s ním preto najprv skamarátiť.

Svoju stratégiu musíte tiež vedieť odmerať. To sa vám podarí vďaka mesačným štatistikám, ktoré by ste mali na sociálnych sieťach sledovať.


Sociálne siete v číslach

V priemere strávi užívateľ na sociálnych sieťach 2 hodiny denne.

Iba 35% slovenských podnikateľov využíva sociálne siete na svoju propagáciu, čím sa Slovensko radí na koniec v rámci Únie. Najlepšie ja na tom Malta s 73%! Alarmujúce, však? Aj toto je dôvod, prečo by ste mali aj vy byť na sociálnych sieťach a investovať do nich. 

Slovensko201820192020
FB> 2,5M užívateľov> 2,6M užívateľov> 2,7M užívateľov
IG> 890k užívateľov> 1M užívateľov> 1,4M užívateľov

Ešte stále váhate alebo si myslíte, že sociálne siete pre vaše podnikanie nefungujú? Pamätajte si, rozhodnutie byť na sociálnych sieťach je správny krok. Dáte tak o sebe vedieť, že existujete.

Vydržte vo svoje stratégii aspoň 6 mesiacov či rok. Budujte povedomie o vašej značke, interakcie, získavajte nových návštevníkov a snažte sa ich pretvoriť na zákazníkov.

~ Lenka Lukáčová ~


Ak po prečítaní tohto článku máte pocit, že potrebujete so sociálnymi sieťami pomôcť, skúste si prejsť BRIEF a odpovedať na základné otázky, alebo sa mi ozvite!
Tu nájdete môj CENNÍK.